تکثیر ماهی انجل

تکثیر و پرورش ماهیان زینتی

1,225

نام : انجل فیش ( فرشته ماهی ) – Angelfish

خانواده : سیکلیده(Chichlidae )

انواع : انجل سیاه ، طلایی ، نقره ای ، قرمز ، سفید ، سه خط و … .

اندازه : حداکثر ۲۵ سانتی متر رشد می کند .(آنها به بلندی ۲۵ سانتیمتر و طول ۱۵ سانتیمتر میرسند)

محل اصلی زندگی : رودخانه آمازون – رودخانه ها و باتلاقهای آمریکای جنوبی

PH – اسیدیته آب: ۶.۸ تا ۷.۵ ( دامنه ۶ تا ۷.۵ )

سختی آب : سبک تا متوسط

دما : ۲۴ تا ۲۷ درجه سانتیگراد (دامنه ۲۳ تا ۲۹)

تولید مثل : تخمها بر روی سطوح عمودی قرار داده میشوند

تغذیه : گوشتخوار ، مخلوطی از غذاهای پولکی و یخ زده و زنده باید برایش فراهم شود

خلق و خو ( رفتار ماهی ) : عموما ماهیان صلح جویی هستند ولی به هنگام تغذیه ممکن است مهاجم باشند، همچنین در دوره تخمگذاری قلمرو طلب خواهند بود.

اندازه تانک ( آکواریوم ) : حداقل اندازه برای یک جفت ۶۰ لیتر است.

محل جاگیری در آکواریوم : تمام مناطق

ترکیب ماهیان آکواریوم ( سازگاری ) : انجل ها باله های بلندی داشته و حضورشان در آکواریوم باید از گزند ماهیان مهاجم به باله ها در امان باشد.اگرچه فرشته ماهیا ن ، ماهیانی اجتماعی هستند ولی نباید با ماهیانی که با اندازه دهانشان تطبیق میکنند نگهداری شوند.

سطح مراقبت ( نگهداری ): آسان

طول عمر : بطور معمول ۸ تا ۱۰ سال( تا ۱۲ سال و بیشتر نیز گزارش شده است)

بیماریهای رایج : هگزامیتا و سوراخ در سر (HITH (Hole in the Head Disease) – Hexatima )

 

نام علمی فرشته ماهی آب شیرین pterophyllum scalare   میباشد که   pterophyllum از یک لغت یونانی به معنی حرکت دسته جمعی گرفته شده است . ( هم چنین این لغت نرده ای معنی میدهد – مانند باله های فرشته ماهی )

فرشته ماهی ها پهلویی صاف داشته و همانند یک صفحه نوک تیز که در اطراف باله دارند دیده می شود .

وطن فرشته ماهی مرکز آمازون و رودخانه های منشعب از آن است و به دلیل اینکه ماهی انجل در منطقه زیستی وسیعی پخش بوده از فرمها و رنگهای متنوعی برخوردار است .

دمای نسبتا زیاد ۲۲ تا ۲۴ درجه سانتیگراد برایشان ضروری است . برای جلوگیری از تلفات تخم و نوزادان باید دمای آب در حدود ۲۷ تا ۳۰ درجه سانتیگراد باشد. انواع بالغ نیز در دمای کمتر از ۲۰ درجه سانتیگراد دچار بیماری قارچی میشوند که معمولا به سادگی قابل معالجه است . گفته شده بالا بردن دما به میزان ۳۵ درجه سانتیگراد و پمپاژ قوی چاره کار است .
انجل ها نسبت به دارو حساسیت زیادی دارند .

انجل ماهی آرام و بی آزاری است ولی برای پرورش باید برای یک جفت ماهی یک تانک اختصاص داده شود . فرشته ماهی موجود باهوش و خودسری است . اعتصاب غذاهای ماهی انجل بسیار رایج است .معمولا هم تانک کردن آنها با مولی ها ، پلاتی ها و سوارتل ها( ماهی دم شمشیری ) و ماهیان دیگر باعث شکست اعتصاب غذا میشود.

ازجمله دلایل ایجاد اعتصاب غذا میتوان به جابجا نمودن و حمل و نقل آنها اشاره کرد .باید توجه داشت که ضمن حمل و نقل امکان زخمی شدن ماهی انجل و حتی قطع شدن قسمتی از باله آن وجود دارد از اینرو باید احتیاط لازم را انجام داد.
البته باله ها مجددا ترمیم میشودولی هرگز زیبایی اولیه خود را باز نمی یابد .

تکثیر ماهی انجل
بی شک انجل از ماهیان شناخته شده و بسیار محبوب در آکواریم است ، ماهی آرام و زیبا که علاقمندان بسیاری دارد.
این ماهی در الگوی رنگی متنوعی به چشم میخورد که از مهمترین آنها ابروباد، کوی ، مشکی یا سفید و غیره می باشد.

814719735_116003_17415157741709100823
ماهی انجل از خانواده سیچیلاید ها بوده و برای تکثیر این ماهی جذاب وزیبا در ابتدا نیاز به پیش مولدین مناسب از نظر فرم بدن ، رنگ ، کشیدگی باله پشتی و همچنین از نظرتغذیه ( باید به ماهیانی که برای تکثیر نگهداری کرد به طور ویژه رسیدگی شود) داریم که برای این منظور معمولا ۱۰ تا ۱۵ عدد ماهی آماده را در یک آکواریوم ۴۰*۴۰*۱۰۰ در کنار هم قرار می دهیم تا همسر گزینی به اختیار ماهیان انجام شود.
توجه داشته باشید که انجل های باله بلند بیشتر مورد پسند بازار خواهد بود پس برای مولدگیری سعی در انتخاب انجل با باله های بلند می کنیم .

IMG_20160114_001534
معمولا مولدین حدودا ۱۰ تا ۱۲ ماه طول میکشد که بالغ شوند و شاید در زیر این زمان نیز به بلوغ برسندکه حدودا ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر میشوند .در این هنگام روزانه با غذاهای مقوی روزی ۳ بار غذادهی می شوند و مرتب اب اکواریوم آنها را سیفون میکنیم آب سالم و تازه ماهیان را تحریک به تخم ریزی می کند.
تعیین جنسیت انجل ها برای مبتدیان کمی مشکل است ولی معمولا نر و ماده ها از روش زیر قابل تشخیص است.
نرها
– روی سر خود قوز بزرگتری دارند
– نرها جلوی سرشان پهن تر است
– بدن بزرگتری دارن.
– لوله تخم انها باریک است .
ماده ها
– قوز سرماده ظریف است.
– ماده ها جلوی سرشان باریکتر است .
– بدن کوچکتری دارن .
–لوله تخم انها کلفتراز نرها است.

به هر حال برای تکثیر موفق این ماهی بهتر است ماهیها در گله جفت بخورند یعنی همسر گزینی در گله باشد و ماهی ها به انتخاب خود جفت انتخاب کنند.
این ماهی قلمرو طلب بوده و بعد از انتخاب مکان مناسب برای تخم گذاری (این ماهی در تمامی سطوح صاف می تواند تخم ریزی داشته باشد روی برگ گیاهان روی شیشه آکواریوم یا شیشه بخاری) شروع به دور کردن ماهیان دیگر از محل انتخابی می کنند که امری کاملا طبیعی است.

IMG_20160114_001522
ماهی نر و ماده همدیگر را انتخاب کرده و محل مناسبی را جهت تخم گذاری پیدا می کنند و شروع به دور کردن بقیه همنوعان و ماهیهای دیگر از محل مورد نظر کرده که این نشانه خوبی برای فهمیدن جفت شدن دو ماهی نر و ماده خواهد بود.
اگر ما داخل آکواریوم پیش مولدین یک سنگ مرمر به عرض ۵ تا ۱۰ سانتی متر و طول ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر به صورت عمودی و کمی شیب دار قرار دهیم مطمئن باشید که مولدین برای تخمریزی این محل را انتخاب می کنند ، همان طور که توضیح خواهم داد بهترین مکان برای تخم ریزی این ماهی بشمار می رود .

IMG_20160114_001520

 

میتوانبد بجای سنگ مرمر از یک تکه سرامیک با ابعاد ذکر شده هم استفاده کنید. اگر سرامیک یا سنگ در ابعاد ذکر شده پیدا نکردید می توانید کمی بزرگتر یا کوچکتر انتخاب کنید.
بعد از بروز نشانه های جفت خوردن که همان قلمرو طلبی و تمیز کردن محل تخم ریزی و لرزشهای ماهی است باید هر دو مولد (نرو ماده) را گرفته و به آکواریوم مولدین انتقال دهیم که این آکواریوم بهتر است که یک آکواریوم ۴۰*۴۰*۴۰ باشد این مولدین در این آکواریوم تا پایان تخم ریزی به صورت جفت باقی می مانند تا مدتی که به وظیفه خود ، که همان تخم ریزی است نیازی به جدا کردن آنها نمی باشد. بعد از مدتی که جفت ما دیگر همانند قبل نتوانست تخم ریزی کنند یا به عبارتی مولدین ما پیر و ضعیف شدن که معمولا به نژاد و تغذیه و رسیدگی به ماهیان بستگی دارد باید این جفت را با یک جفت جوان تعویض کرد.
نکته : دما بین ۲۷ تا ۲۸ بهترین دمای تکثیر خواهد بود.
نکته :سختی آب برای تکثیر این ماهی بین ۵ تا ۸ قابل قبول می باشد.
تمیز کردن سنگ تخم ریزی نشانه تخم گذاری طی چند روز آینده خواهد بود و معمولا یک تا دو روز قبل از تخم ریزی مولدین اقدام به تمیز کردن سنگ تخمگذاری خواهند کرد.
در آکواریم تخم گذاری نباید شن یا تزئینات قرار دهیم فقط یک فیلتر ابری – شنی که در بحث های آینده روش ساخت آن را توضیح خواهم داد و یک تکه سنگ و یا سرامیک که محل تخم گذاری بوده و قبلا به آن اشاره کردم هیچ چیز دیگر و یا ماهی دیگری نباید در آن قرار دهیم.

IMG_20160114_001516
البته وجود ماهیان دیگر از جفت خوردن و تخم گذاری ماهی شما جلوگیری نخواهد کرد اما جفت ها انرژی زیادی را صرف دور کردن بقیه ماهیان و رقابت با همنوعان خود خواهد کرد.
نکته :اگر مولدین در تانک پیش مولد ها اقدام به تخم ریزی کردنند بگذارید در کمال آرامش به تخم ریزی خود ادامه دهند و بعد از تخم ریزی اقدام به جابه جایی ماهیان به تانک مولدین کنید. بعد از انتقال به تانک تخم گذاری شروع به تغذیه مولدین با غذای خشک با کیفیت و میکس دل که خود اقدام به ساخت آن کردید کنید ( میکس دل را در آینده توضیح خواهم داد).
بعد از گذشت حدودا ۱۵ تا ۲۰ روزمولدین شما اقدام به تخم ریزی مجدد می کنند.توجه داشته باشید به مولدین غذای زیاد ندهیم و به اندازه ای که غذای اضافی در تانک باقی نماند از وارد کردن شوک دمایی –نوری و یا هر استرس دیگری به مولدین خود جدا اجتناب کنید بعد از غذا دهی صبر کنید تا ماهی کامل غذا را خورده و بعد از یک ساعت برقها را خاموش کنیم و صبح ها بهتر است با نور طبیعی تانک مولدین روشن گردد . از قرار دادن تانک مولدین در معرض آفتاب یا باد کولر و یا محل هایی که در آنجا جریان زیاد هوا قرار دارد بپرهیزید. مولدین را در جایی کم رفت و آمد و کم استرس قرار دهید.

انجل قسمت اخر
بعد از جداسازی مولدین و تخم گذاری مجدد انها در آکواریوم تخم گذاری باید بعد از اینکه مولدین کار تخم گذاری را به پایان رساندن (حدودا این کار یک تا دو ساعت به طول می انجامد) سنگ تخم گذاری را به آکواریوم کوچکتر (هچری) انتقال دهیم و به آب آکواریوم داروی متیلن بلو اضافی کنیم (مقدار دارو باید به حدی باشد که رنگ اب تیره شود ) این دارو باعث جلوگیری از قارچ زدگی تخم ها خواهد شد .
دقت کنید تخم های فاسد خیلی خوب قابل تشخیص هستند تخم های فاسد در عکس با فلش مشخص شده است.

IMG_20160114_001514
توجه کنید در صورتی که از این دارو استفاده هم نشود شاید تعداد کمی از تخم ها تبدیل به بچه ماهی شوند. در ضمن بعضی از مولدین در صورتی که سنگ تخم گذاری ،در آکواریوم تخم ریزی باقی بماند از تخم ها مراقبت می کنند .
جدا نکردن سنگ تخم از مولدین و عدم استفاده از دارو متیلن بلو درصد موفقیت شما را بسیار بسیار پایین خواهد آورد به کسانی که دوست دارند رفتار مولدین با بچه ماهیها را ببینند این روش توصیه میشود. بعد از اینکه سنگ تخم به آکواریوم هچری انتقال دادیم باید یک شعله هوا با جریان کم برای ایجاد جریان مناسب برای تخمها که به سنگ چسبیده اند بگذارید  که در عکس طرز قرار گرفتن صحیح آن را می بینید .

IMG_20160114_001508
هچری ها بهتر است در ابعاد ۵۰*۲۵*۲۰(به ترتیب طول، ارتفاع، عرض) ساخته شوند بهتر است در جای که نور کم باشد و دور از جایی قرار گیرند که تبادل حرارتی زیادی نداشته باشد.
نکته : بجای اکواریوم هچری می توانند از یک سطل نیز استفاده کنید بهتر است این سطل قرمز نباشد.
بعد از ۳۶ تا ۴۸ ساعت تخم های انجل هچ میشوند به طوری که از ناحیه سر به سنگ چسیده و دم خود را تکان میدهند که در اصطلاح دم میزنند .
بعضی از تولید کنندگان یک روز بعد از دم زدن تخمها اقدام به جابه جایی لاروها میکنند برای این منظور از چند روز قبل اقدام به اماده سازی یک اکواریوم ۱۰۰*۴۰*۴۰۰ کرده و یک شعله هوا با جریان کم در ان قرار میدهند باید اب داخل این اکواریوم با اب هچری ما مطابق باشد دقت کنید ارتفاع اب نباید بیشتر از ۲۰ الی ۲۵ باشد بعد از اماده سازی اکواریوم مذکور لاروها را با یک شلنگ سیفون کرده و به اکواریوم اماده انتقال میدهیم. این اکواریوم تا چند روز اینده نیازی به فیلتر ندارد.
بعد از مدت ۶ روز از روز تخم گذاری لاروها کیسه زرده را جذب میکنند و شروع به شنای ازاد میکنند .
بعضی از تولید کنندگان تخمها را تا تبدیل شدن به بچه ماهی و یک تا دو روز بعد در هچری نگه میدارند و در انجا اقدام به غذادهی میکنند بعد از این مدت اقدام به جابه جایی میکنند .
به هر حال بعد از شنای ازاد باید اقدام به تغذیه بچه ماهیان با ارتمیای تازه متولد شده بکنیم که باید از چند روز قبل اقدام به تهیه ان کرده باشیم . باید روزانه سه با ر بچه ماهیان را با نوزاد ارتمیا تغذیه کنیم .
باید به مقداری نوزاد ارتمیا در اختیار بچه ماهیان قرار دهیم که همه انها را مصرف کنند و چیزی از ان بعد از نیم ساعت باقی نماند دقت کنیم باید کمتر از نیاز هم ریخته نشود . شکم بچه ماهیان بعد از خوردن نوزاد ارتمیا نارنجی شده و پر میشود به شکم انها دقت کنید باید همه انها شکمی پر و نارنجی داشته باشند. به اندازه مقدار ارتمیا توجه کنید چون نوزاد ارتمیا بعد از چند ساعت در اب شیرین خواهد مرد و به شدت باعث از دست دادن کیفیت اب می شود که باعث تلفات بچه ماهیان شما خواهد شد.در صورتی که بیش از حد برای بچه ماهیان ارتمیا ریخته شود باید اب ان را با اب اماده سیفون کنیم.
نکته :بعد از گذشت ۷تا۸ روز بعد از جابه جایی بچه ماهیان از هچری باید برای انها یک فیلتر ابری -شنی اماده کنیم و در اکواریوم انها قرار دهیم
بعد از اینکه بچه ماهیان کمی بزرگتر شدند( به اندازه حدودا ۱سانتی متر) میتوان علاوه بر نوزاد ارتمیا از غذای خشک نیز استفاده کرد.
هر ۱۰ تا ۱۵ روز باید اقدام به تعویض نصف اب اکواریوم کنیم (بازهم تاکید میکنم اب تعویضی باید اماده باشد) و فیلترها را تمیز کنید.
بعد از رسیدن بچه ماهیان به دو ماهگی و سایز یک ونیم بندی میتوان ارتمیا را از وعدهای غذایی حذف کنیم.

تخم انجل

تخم انجل

 

دم زدن ماهی انجل

دم زدن ماهی انجل

 

لاروها با کیسه زرده در هچری

لاروها با کیسه زرده در هچری

 

شنای افقی در ساعات اولیه بعد از جذب زرده

شنای افقی در ساعات اولیه بعد از جذب زرده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.