تکثیرماهی دیسکوس

115

دیسکوس. نام علمی گروه سیمفیسودون است و سه گونه دارد. سیمفیسودون دیسکوس. سیمفیسودون آکوئیفاسیاتا هارالدی و سیمفیسودون آکوئیفاسیاتا اکسلرودی که به افتخار دکتر اکسلرود نامگذاری شده است. دکتر اکسلرود بزرگترین محقق در زمینه ماهی و آبزیان است و اطلس رنگی ایشان شهرت جهانی دارد. از این پس با نام علمی ماهی درگیر نخواهم شد و او را با نام تجاری دیسکوس خواهیم شناخت.

از ترکیب ها و تکثیر های مکرر و با استفاده از تکنیک های پرورش صنعتی صدها رنگ زیبا از دیسکوس به دست آمده است. همانند بتا اسپلندنس و دیگر ماهی ها نام های تجاری رویال بلو و کبالت بلو و . . . بر اساس ظاهر ماهی برای آن انتخاب میشود. شما را درگیر این نامها نیز نخواهم کرد و به رفتار تولید مثلی و تقدیم چند تصویر از دیسکوس بسنده  خواهم کرد .

رفتار تولید مثلی سیشلایدها در مراحل اولیه شبیه به هم است. نرها ماده ای را انتخاب کرده و پس از موافقت او هر دو با هم قلمرویی انتخاب میکنند و مزاحمان را از این قلمرو دور میکنند. در مورد بعضی از گونه ها از جمله دیسکوس نمی توانید جفت ها را به هم تحمیل کنید. باید ده الی پانزده ماهی جوان را در یک فضای بزرگ تا بلوغ تغذیه کنید و منتظر بمانید تا سه یا چهار جفت را در چهار گوشه محل پرورش مشغول دفاع از قلمرو  ببینید .

پس از انتخاب جفت و تعیین قلمرو روزی فرا خواهد رسید که شما ماهی ها را در حال تمیز کردن یک سطح صاف مسطح و یا (در مورد دیسکوس و آنجل فیش) شیبدار میبینید. زمان تخمریزی نزدیک است. یک یا دو روز دیگر تخمریزی انجام خواهد شد .


دیسکوس ماهی بسیار حساسی است. به نوع غذا و ترکیب شیمیایی و فیزیکی آب حساس است. آرام و با وقار است و به زودی صاحب خود را شناخته و نسبت به دیگران واکنش منفی نشان میدهد. تخم دیسکوس برای تفریخ (هچ) موفق نیاز به ترکیب شیمیایی و فیزیکی دقیق آب دارد. ماهی های مولد قبل از بلوغ بایستی به خوبی تغذیه شوند. در غیر این صورت ناباروری شایع خواهد بود. یک جفت سالم و بارور دیسکوس گاهی بیش از سیصد دلار قیمت دارد .


وقتی سطح انتخاب شده برای تخمریزی کاملا تمیز و ماهی ها آماده تخمریزی شدند شما در یک صبح یا نیمروز جفت ها را مشاهده میکنید که به موازات هم یا نر کمی عقب تر از ماده روی سطح محل تخمریزی شنا میکنند و ماده ردیف از تخم را به محل می چسباند و نر بلافاصله آنها را بارور میکند. این کار تا تمام شدن تخمهای درون رحم ماده تکرار خواهد شد. اکثر سیشلایدها سیصد تا دو هزار تخم تولید میکنند.

پس از پایان تخمریزی سه راه مختلف را گونه های مختلف سیشلایدها بر می گزینند. بعضی گونه ها از جمله دیسکوس پدر و مادر مشترکا از تخم ها و بچه ها مراقبت میکنند. بعضی گونه ها یکی از والدین دیگری را رانده به تنهایی از تخم ها و بچه ها مراقبت میکنند و بعضی گونه ها یکی از والدین (نر یا ماده) تخم ها را به دهان میگیرند و تا زمانی که بچه ها بتوانند مستقل به زندگی ادامه دهند در دهان پدر یا مادر هستند و یا اگر بیرون بی آیند به محض احساس خطر به درون دهان پدر و یا مادر پناه می برند. شرح وظایف والدین تا زمان تفریح این است: جریان دادن آب با باله ها برای اکسیژن رسانی، نظافت تخم ها، خوردن و دور کردن تخمهای مرده و نابارور به منظور جلوگیری از آلوده شدن دیگر تخمها و دور کردن مهاجمین و مزاحمانی که به خوردن تخمها طمع دارند. دقت دیسکوس در نظافت تخمها قابل توجه است .

نکته مهم و بسیار جالب در مورد دیسکوس و اسکار (گونه ای دیگر از سیشلایدها) این است که به بچه های خود اصطلاحا شیر میدهند. حقیقت آنست که بچه های دیسکوس و اسکار در دو تا سه هفته اول زندگی از ترشحات پوست والدین تغذیه میکنند. علی رغم تهیه غذاهای فرمول شده و گران قیمت، هیچ غذایی برای هیچ بچه ای از جمله بچه های دیسکوس جانشین شیر مادر نمیشود .

در تصویر بچه های دیسکوس را که به بدن پدر چسبیده و مشغول شیر خوردن هستند مشاهده  می کنید.

بچه های ماهی ها مانند جوجه پرندگان پس از خروج از تخم یک زرده به عنوان اولین غذا در اختیار دارند. فرق ماهی ها با پرنده ها این است که بچه ماهی ها تا قبل از مصرف دو سوم زرده نمیتوانند شنا کنند. در گورامی ها و از جمله بتا اسپلندنس و بتا ایمبلس بچه ماهی شبیه حرف واو از زیر سطح آب توسط پدر آویزان نگه داشته می شوند. در سیشلایدها ها و از جمله دیسکوس تا قبل از جذب کیسه زرده بچه ها مانند توده ژله مانند در کف قلمرو تمام مدت دم خود را به سرعت میلرزانند و والدین هم با حرکت باله ها به آنها اکسیژن میرسانند. گاهی والدین بچه ها را به مکان دیگری از قلمرو منتقل میکنند و گاه جا بجایی چند بار انجام میشود. احتمالا اینکار از احساس ترس از کشف و خورده شدن بچه ها ناشی میشود.

جذب کیسه زرده و شروع شنا در گونه های مختلف ماهی از سه‌(بیشتر گونه ای زینتی) تا بیست و پنج روز (قزل آلاها و ماهی های آزاد) طول میکشد .

بچه های #دیسکوس از هفته سوم به بعد شکل و رنگ والدین را به تدریج خواهند یافت .


اگر قصد نگهداری دیسکوس در منزل دارید توصیه های زیر را جدی بگیرید. دیسکوس را با : ماهی های خشن مثل اغلب سیشلایدها ها، ماهی های پر جنب و جوش مثل تتراها و زالمر های اروپایی، ماهی های پرخور که ادرار و مدفوع زیاد تولید میکنند مثل گل فیش ها، ماهی هایی که دیگر ماهی را تعقیب کرده و به آنها نوک میزنند مثل دندارهای زنده زا و بالاخره ماهی های قلمرو طلب هرچند خشن نباشند همخانه نکنید. چهار یا پنج دیسکوس به همراه چهار یا پنج فرشته ماهی و یک گربه ماهی نظافت چی به همراه بخاری و فیلتر مناسب منظره زیبا و جذابی در سالن منزل یا محل کار شما ایجاد خواه کرد. دیسکوس های خود را با غذاهای استاندارد تغذیه کرده و هر روز وضع ظاهر و رفتار آنها را به دقت تحت نظر داشته باشید.

یک آکواریم با گیاهکاری مناسب و یک واریته چند رنگ دیسکوس میتواند هم جلوه ای خاص به منزل یا محل کار شما بدهد و هم رسیدگی به آن یک سرگرمی سالن و مفرح برای شما و خانواده  است.

همانطور که پیش تر عرض کردم دیسکوس زیباترین و گران قیمت ترین ماهی آکواریم آب شیرین است. اگر یک جفت دیسکوس داشته باشید به زودی رابطه عاطفی عمیقی با او برقرار خواهید کرد. لذا از دست دادن او صدمه روحی را علاوه بر زیان مالی خواهد داشت. توصیه من به شما نگهداری آنجل فیش به همراه دیسکوس است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.