دمای مناسب برای آکواریوم‌های آب شور

زیرعنوان آزمایشی

1,064

اکثر کسانی که از آکواریوم‌های آب شور نگهداری می‌کنند، یک سوال مشترک دارند: مناسب‌ترین دما برای تانک آب شور چه مقداری است؟ متاسفانه جواب ساده‌ای برای این سوال وجود ندارد. دمای تانک وابستگی کاملی به ساکنینی دارد که در آن زندگی می‌کنند. بعضی افراد دمای بین ۲۴-۲۵ را مناسب و برخی ۲۴-۲۷  را بهترین دما می‌دانند. گاهی گفته می‌شود که ماهیان و مرجان‌هایی که از آب‌های گرم می‌آیند باید در دمای ۲۷-۲۹ و حتی گرم‌تر نگهداری شوند.

رونالد شایمک، یکی از متخصصان در زمینه آکواریوم‌های آب شور اظهار داشته است:

“مرجان‌هایی که در تانک شما وجود دارند از مناطق مختلف اقیانوس جمع آوری شده‌اند که دمای بسیار متفاوتی دارند (از ۲۲ تا ۳۲ درجه سانتی گراد). ایجاد دمایی حدود ۲۴ – ۲۶ درجه اکثر ریف‌هایی که از مناطقی مانند اقیانوس هند جمع آوری شده‌اند را دچار استرس شدیدی خواهد کرد چرا که این دما برای آنان بیش از حد سرد است. همچنین دمای مذکور ارگانیسم‌های زیرمجموعه‌ای را نیز دچار شرایط مشابهی خواهد کرد. بهترین کار این است که هنگام خرید به زادگاه مرجان‌ها توجه کرد و تنها گونه‌هایی را در کنار یکدیگر نگهداری کرد که زادگاهی شبیه یکدیگر داشته‌اند. داشتن اطلاعات کافی در مورد ساکنین تانک به شما کمک خواهد کرد تا دمای مورد نیاز برای آکواریوم خود را پیدا کنید.”

ریچارد هارکر در مقاله‌ای در جواب به این موضوع گفته‌اند:

“در صورتی که تصمیم به افزایش دمای آکواریوم گرفته شود باید از ثبات تانک، عدم وجود ریف بیمار، عدم وجود جلبک و وجود تجهیزات مورد نیاز برای حذف ضایعات اضافه ایجاد شده، اطمینان یافت. در صورتی که این شرایط وجود داشته باشد، می‌توان دمای آکواریوم را افزایش داد. از نظر من دمای مناسب برای آکواریوم حدود ۲۷ درجه است. این دما برای اکثر موجودات، دمای مناسبی است.”

در صورتی که تصمیم به افزایش دمای تانک خود گرفته‌اید باید به نکاتی توجه داشته باشید:

  •  در سیستم‌های بسته مانند آکواریوم باید اضافات متابولیکی از سیستم حذف شوند و اگر این کار به درستی انجام نشود، دماهای بالا ممکن است رشد جلبک‌ها و بیمار شدن مرجان‌ها و ماهی‌ها را در پی داشته باشد.
  • دمای بالاتر آب، منجر به کاهش میزان اکسیژن می‌شود. کمبود اکسیژن نیز می‌تواند تاثیر بسیار مخرب‌تری نسبت به دمای پایین روی ساکنین تانک داشته باشد. با این حال در صورتی که جریان مناسبی در تانک وجود داشته باشد، این مشکل قابل کنترل است.
  • افزایش شدید و سریع دما می‌تواند روی جلبک‌های زوگسانتله (zooanthellae)، که برای تغذیه اکثر مرجان‌ها ضروری هستند، اثرات مضری داشته باشد. عدم توجه به این موضوع در نهایت باعث مرگ مرجان خواهد شد.

همان طور که می‌بینید عقاید بسیاری در مورد دمای مناسب تانک وجود دارد با این حال به نظر می‌رسد که نقطه مشترک همه آن‌ها توجه به تغییرات سریع دما است. تغییرات شدید و سریع دما استرس بسیار شدیدی به ساکنین وارد می‌کند و در بسیاری از موارد مرگ آنان را در پی دارد.

دمای بالا یا بسیار پایین ممکن است مشکلاتی را برای ساکنین تانک ایجاد کند، اما تغییرات شدید در دمای آب که در بازه‌های زمانی کوتاه اتفاق می‌افتد می‌تواند بسیار خطرناک‌تر باشد. در صورتی که به صورت مداوم تغییراتی زیادی را در آب مشاهده می‌کنید، بهترین گزینه استفاده از چیلر است. چیلر به شما این امکان را می‌دهد که دمای سردتر یا گرم‌تری را با دقت بالایی تعیین کنید و به دمای آب ثبات ببخشید. ثباتی که در نهایت منجر به آرامش ساکنین تانک شما خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.