قبل از خرید آکواریوم!

مواردی که قبل از خرید آکواریوم باید به آن‌ها توجه کنید

1,208

مواردی که قبل از خرید آکواریوم باید به آن‌ها توجه کنید

کم پیش نیامده که صاحبان آکواریوم‌ها در اولین آکواریوم خود دچار تجربه ناخوشایندی شده و سریعا نااُمید شده باشند. توجه به نکته‌های زیر و برنامه ریزی برای آینده، به افرادی که قصد خرید آکواریوم را دارند کمک می کند که از مشکلات زیادی دوری کنند. در نظر داشته باشید که حتی برای کسی که سال‌ها در زمینه آکواریوم تجربه دارند، آینده نگری ایده خوبی است.

دو مورد از مهم‌ترین و پایه‌ای ترین مشکلاتی که هنگام ایجاد یک آکواریوم جدید با آن ها روبرو خواهید شدهزینه و اندازه است.

در هر دو مورد، در اکثر اوقات نیازها دست کم گرفته شده و مشکلاتی را در آینده ایجاد خواهند کرد.

هزینه

کسانی که تمایل به خرید آکواریوم دارند در اکثر اوقات قیمت جذاب و بسیار پایینی را می بینند (برای مثال در سایت دیوار) و فکر می‌کنند با پولی بسیار ناچیز می توانند آکواریومی جذاب داشته باشند. فکر نکنید که با صرف کمتر از ۲۰۰ هزار تومان می توانید وارد این حوضه شوید. اگر بخواهید واقع بینانه به این موضوع نگاه کنید برای شروع و تجهیزات مناسب حداقل به ۶۰۰-۸۰۰ هزار تومان نیاز دارید. اگر این هزینه برای شما زیاد است بهتر است که کمی صبر داشته باشید و پس انداز کنید تا بودجه شما با تجهیزات مورد نیاز تطابق پیدا کند. یک راه مناسب برای شروع ایجاد یک لیست است.

ایجاد لیست

هزینه ها، شامل آکواریوم و پایه آن، سقف و نور، گرم کننده، فیلتر، شن، تزیینات، تصفیه آب، تور و تجهیزات تمیز کننده است. به موارد بالا ماهی و غذای آن ها را نیز اضافه کنید. از موارد مورد نیاز لیستی تهیه و به فروشگاه مورد نظر مراجعه کنید و حدود قیمت هرکدام را به دست آورید.

قبل از تصمیم نهایی، قیمت همه وسایل مورد نیاز را با یکدیگر جمع کنید. مطمئن باشید که از دیدن قیمت نهایی شگفت زده خواهید شد.

اگر بودجه شما بسیار محدود است، می توانید از دیگران کمک بگیرید. دوستان و خانواده خود را متوجه نیازتان کنید و از آن ها بخواهید در در مراسم های مختلف مانند تولد، فارغ التحصیلی یا هر جشن دیگری به شما مواردی که نیاز دارید را هدیه دهند.

گزینه دیگر استفاده از تجهیزات دست دوم می باشد. در نظر داشته باشید که تانک های دسته دوم ممکن است نشتی داشته باشند یا فیلترها و سیستم های گرمایی به درستی کار نکنند. تست و بررسی همه این موارد قبل از خرید بسیار دشوار می باشد. بنابر این حتما سوالات مشخصی را در مورد دستگاه ها بپرسید و به هیچ وجه بیشتر از ۵۰ درصد قیمت جنس اصلی را پرداخت نکنید. از شیشه تا تزیینات کثیف شده هراسی نداشته باشید چرا که آن ها به راحتی تمیز و قابل استفاده خواهند شد. با این حال خراش ها یا ترک ها قابل چشم پوشی نیستند، بنابر این تجهیزات را تا جای ممکن از نزدیک و با دقت بررسی نمایید.

اندازه

اگر بار اولی است که آکواریوم تهیه می کنید، در هر حالتی از تانک هایی با حجم کمتر از ۴۰ لیتر دوری کنید. در حقیقت مدیریت آکواریوم‌های کوچک بسیار دشوار تر از آکواریوم‌های بزرگ می باشد چرا که کوچکترین تغییرات در شرایط آب می تواند تاثیرات بزرگی را به همراه داشته باشد. همچنین در این اکواریوم‌ها تغییرات دما نیز بسیار سریع است.

لازم به تاکید است ابدا به سمت اکواریوم های آماده و کوچکی که بین ۲۰-۱۰ لیتر هستند، نروید. شاید قیمت و تجهیزات آنان وسوسه کننده باشد اما برای کسی که تجربه ای در این زمینه ندارد گزینه مناسبی نیستند.

اگر حجم آکواریوم شما بیش از ۸۰ لیتر باشد، شانس موفقیت شما بسیار بیشتر خواهد شد.

وزن را در نظر بگیرید

توجه داشته باشید که آکواریومی با حجم آبی بیشتر از ۶۰ لیتر، وزنی بیشتر از ۴۵ کیلوگرم خواهد داشت و باید روی پایه مناسبی قرار بگیرد (میز یا قفسه کامپیوتر شما برای تحمل چنین وزن هایی مناسب نیست!). همچنین آکواریوم را در مکانی قرار دهید که در برابر نور مستقیم خورشید قرار نداشته باشد.
به عنوان یک قانون کلی سعی کنید مکان آکواریوم را طوری تعیین کنید تا تحت تاثیر عوامل خارجی مانند سرما، گرما یا هر عامل دیگری قرار نگیرد.

تعداد ماهی ها

در مورد تعداد و اندازه ماهی‌ها واقع بین باشید. این فاکتور ها اندازه آکواریوم شما را تعیین و در نهایت روی فضای مورد نیاز شما تاثیر خواهند گذاشت. حتی اگر تانک شما اندازه ای بزرگ دارد در ابتدا با ماهیانی که نگهداری ساده و مناسبی دارند شروع کنید. با بالا رفتن تجربه می توانید از ماهیانی که شرایط خاصی را می خواهند نیز نگهداری نمایید.

به طور خلاصه، هنگام آغاز، اندازه تانک را تا جای ممکن بزرگ و تعداد ماهی ها را تا جای ممکن کم در نظر بگیرید. قبل از خرید تجهیزات یا ماهی ها، برنامه ریزی کنید تا بتوانید از آکواریومی زیبا لذت ببرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.